605 330 265 603 801 618 kontakt@pep-edu.pl

Wyciek danych osobowych – Twoje dane wykorzystane do przestępstwa

Dzisiejszy artykuł przedstawi Państwu zagrożenia związane z wyciekiem danych osobowych. Nowy rodzaj działalności przestępczej coraz częściej wkracza do naszego życia. Podpowiadamy w jaki sposób możemy chronić swoje dane i co należy zrobić kiedy ktoś chciałby wykorzystuje je do przestępstwa.

Wyciek danych osobowych – Wyłudzenie kredytu? Wystarczy kilka informacji

Wyciek danych osobowych może okazać się bardzo poważny w skutkach. Już kilka informacji dotyczących naszych danych osobowych wystarczy do wyłudzenia kredytu. Pesel, imię i nazwisko, adres zamieszkania, wystarczą by przestępca wyłudził pożyczkę. Przestępcy internetowi atakują nie tylko instytucje sektora bankowego. Coraz częściej wybierają firmy, które na co dzień przetwarzają ogromne ilości danych osobowych (placówki medyczne, szkoły, sklepy) jednak nie zawsze posiadane  zabezpieczenia w pełni chronią dane osobowe ich klientów. Co jakiś czas do opinii publicznej przedostają się informację dotyczące wycieku danych. Informacja o skradzionym laptopie, zagubionym notesie, czy pendrive z danymi osobowymi. Co ważne wielokrotnie powtarzanym komunikatem jest brak odpowiednich zabezpieczeń i procedur, które mają chronić dane klientów przed ich wykorzystaniem w celach przestępczych. Wciąż nierozwiązanym problemem jest brak świadomości i odpowiedzialności pracowników dotyczących zabezpieczania danych osobowych klientów ich firm. Pomijając systemy informatyczne, bezpośredniość pracy na danych osobowych pracowników i ich odpowiednie zabezpieczenia wciąż nie są przez niech traktowane z należytą starannością.

W przeciwieństwie do tradycyjnych włamań,  cyberprzestępcy nie zostawiają śladów.

Częstą praktyką w małych firmach (choć nie jest to regułą) w wyniku oszczędności pracownicy wykorzystują do celów służbowych swój prywatny sprzęt (laptop, telefon). Z punktu widzenia ochrony danych osobowych jest to praktyka niedopuszczalna, jednak całkiem powszechna i tolerowana. Wynika ona z niskiej świadomości potencjalnych zagrożeń oraz odpowiedzialności prawnej. W związku z wprowadzeniem polskiej ustawy o ochronie danych osobowych, która reguluje kwestie prawne z nią związane oraz zapewnia stosowanie nowych przepisów RODO, jej postrzeganie zaczyna się to zmieniać. Ochrona danych osobowych w Polsce istnieje od 1997 roku, ale dopiero obecnie zyskuje coraz większy rozgłos. Rośnie świadomość społeczna niestety związana z  licznymi skandalami związanymi z brakiem jej przestrzegania. Należy podkreślić fakt, że, bardzo trudno jest wykryć i ustalić sprawcę.

Nieprzyjemne konsekwencje utraty danych – utrata wizerunku, szantaż, prywatne zdjęcia

Obszar działalności internetowych przestępców czerpiących korzyści z kradzieży danych osobowych nie dotyczy tylko obszaru instrumentów finansowych (pożyczek, zakupu sprzętu na raty). W  mediach jest to temat bardzo chętnie opisywany, ponieważ każdy z nas ma na co dzień styczność z jakąś formą obrotu pieniędzmi. Warto zwrócić uwagę na nieco pominięty temat dotyczący kradzieży danych prywatnych. Zdjęcia  są sferę prywatną i stanowią nasze dobra osobiste związane z godnością człowieka. Kiedy charakter naszych zdjęć jest ewidentnie jednoznaczny, dla naszego komfortu jasne jest, że nie chcielibyśmy, aby ktokolwiek miał do nich dostęp. W przypadku ich kradzieży możemy spodziewać się szantażu np. finansowego pod groźbą ich udostępnienia i zniszczenia naszego wizerunku. Czy można ustalić źródło nielegalnego dostępu do naszej prywatności? Nie jest to zadanie proste ale obecnie istnieją już takie możliwości. Takimi organami są Zespoły Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego, do których mogą się zwrócić o pomoc osoby szantażowane.

Jak chronić swoje dane?

Złodziej naszych danych pozostając w ukryciu, czerpie z nich korzyści. My musimy tłumaczyć się Policji, odpowiadać na wezwania do sądu czy mieć nieprzyjemność tłumaczenia się komornikowi czy firmie windykacyjnej z zaciągnięcia nie swoich zobowiązań. Problemy kradzieży danych będą się nasilać. Stosunek ryzyka do możliwego zarobku skłania przestępców do skierowania swojej uwagi na cyberprzestępczość. W środowisku przestępczym zyskuje on coraz większą popularność. Z uwagi na niską skuteczność aparatu państwowego, który nie posiada wypracowanych mechanizmów walki z tego typu przestępczością oraz relatywnie niskim ryzykiem ujęcia sprawcy i udowodnienia jego winy zagrożenia nie da się uniknąć. Jednak są możliwości jego ograniczenia i zabezpieczenia swoich interesów.

  • Nie udostępniajmy swoich dokumentów w sieci (zdjęcia dowodu osobistego, prawa jazdy, karty płatniczej, paszportu)
  • Bądź świadomym użytkownikiem internatu, poświęć czas na zweryfikowanie strony na której chcesz dokonać czynności związanej z udostępnieniem swoich danych osobowych (np. rejestracja – podanie swoich danych identyfikacyjnych)
  • Najlepiej jest nie korzystać z tego samego hasła w różnych serwisach, sklepach czy kontach pocztowych.

Podsumowując pamiętajmy, że obecne rodzaje przestępstw są coraz bardziej nakierowane na działalność internetową.  Rośnie zapotrzebowanie na kradzież danych osobowych a oszustw związanych z kradzieżą danych osobowych przybywa, również w województwie kujawsko-pomorskim.


Sprawdź dostępne terminy naszych szkoleń.

DOFINANSOWANIE

DOFINANSOWANIE DO WSZYSTKICH NASZYCH SZKOLEŃ

x