Polskie prawo określa władzę rodzicielską obojga rodziców od urodzenia dziecka do momentu osiągnięcia przez nie pełnoletności. Niezależnie od tego czy rodzice posiadają władzę rodzicielską, przysługuje im prawo do kontaktów z dzieckiem. Warto pamiętać o tym, że kontakty z dzieckiem to nie tylko prawo ale i obowiązek rodzica względem dziecka. Rozstanie rodziców i rozpad rodziny to bardzo trudny moment dla ich dzieci. Wypracowanie ugody między rodzicami w kwestiach kontaktów nad ich dziećmi pozwoli w przyszłości na uniknięciu konfliktów a przede wszystkim zapobiegnie wikłaniu dzieci w spór między dorosłymi. Bardzo ważne jest, aby porozumienie było jak najbardziej szczegółowe. Oboje rodziców powinni przede wszystkim kierować się dobrem dziecka, a własny interes, czy wzajemne urazy, stawiać poza nawias.
Zgodnie z Art. 113 § 2 Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy kontakty z dzieckiem obejmują:
Jeżeli rodzice nie są w stanie porozumieć się w kwestii kontaktów, uporządkowaniem kontaktów zajmie się sąd rodzinny. W tym celu należy skierować wniosek do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka. Koszt wniosku o uregulowanie kontaktów to 100 złotych (od sierpnia 2019 r.).
Pismo powinno zawierać nasze dane, dane dziecka oraz naszą argumentację, która w ocenie sądu upoważniać nas będzie do kontaktów z dzieckiem. Argumentami za poparciem naszej racji będą przykłady na bliską wieź z dzieckiem, nasz tryb pracy (odpowiednia ilość czasu), posiadanie warunków lokalowych oraz przystosowanie ich dla dziecka (spędzanie czasu, nocowanie jeżeli o to wnioskujemy). Istotne dla sądu będzie czy osoba ubiegająca się o uregulowanie kontaktów nie posiada nałogów (uzależnienie od alkoholu, narkotyków), czy jej stan psychiczny pozwala na realizację kontaktów z dzieckiem (choroby psychiczne). Brane będzie pod uwagę, dotychczasowy sposób sprawowania opieki – wywiązywanie się z obowiązków względem dziecka.
Sprawa o kontakty może trwać wiele miesięcy, zwłaszcza jeżeli sąd będzie musiał przesłuchać wielu świadków lub w przypadku kiedy sąd skieruje strony i dziecko na tzw. Badanie więzi (przeprowadzone na zlecenie sądu przez Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów). Rodzic mający utrudniony kontakt z dzieckiem może na okres trwania postępowania o kontakty złożyć zabezpieczenie o ustalenie kontaktów. Wniosek o zabezpieczenie podlega opłacie 100 złotych chyba, że wnosiliśmy o to w piśmie otwierającym postępowanie o ustalenie kontaktów. W takim przypadku jesteśmy zwolnieni z tego kosztu.
Prawo do występowania w sprawie o kontakty z dzieckiem posiadają:
Rodzic, któremu odebrano władzę rodzicielską nadal ma prawo do spotkań z dzieckiem.
W sytuacji gdy mamy już sądownie uregulowane kontakty a drugi z rodziców odmawia nam spotkań z dzieckiem, można złożyć do sądu wniosek o egzekucję kontaktów. Sąd przychylając się do naszego wniosku może zagrozić utrudniającemu kontakty rodzicowi nakazaniem zapłaty na rzecz drugiego rodzica ustalonej sumy pieniężnej za każdy przypadek naruszenia kontaktów. W kolejnym postępowaniu możemy wnosić o zasądzenie na naszą rzecz konkretnej kwoty tytułem rekompensaty za utrudnione kontakty.
By visiting our site, you agree to our privacy policy regarding cookies, tracking statistics, etc. Read more